2010 US Open – Girls' Singles

2010 US Open
Champion   RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Daria Gavrilova
Runner-up   RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Yulia Putintseva
Final score   6–3, 6–2
Events
Singles   men   women       boys   girls
Doubles   men   women   mixed   boys   girls
Other events
Legends    men    women    mixed
WC Singles    men    women    quad
WC Doubles    men    women    quad

Heather Watson was the defending champion, but was no longer eligible to compete as a Junior that year.

Daria Gavrilova won this event, after beating her compatriot Yulia Putintseva 6–3, 6–2 in the final.

Seeds

Draw

Key

Finals

  Quarterfinals Semifinals Final
                                       
 

<td align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 1</td> <td style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Daria Gavrilova</td>

6 6    

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> Q</td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Robin Anderson</td>

4 4    
 

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 1</td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Daria Gavrilova</td>

7 1 7  
 

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 15</td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Sloane Stephens</td>

5 6 64  

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 15</td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Sloane Stephens</td>

3 6 6
 

<td align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 6</td> <td style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Karolína Plíšková</td>

6 4 3  
   

<td align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 1</td> <td style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Daria Gavrilova</td>

6 6  
 

<td align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;">  </td> <td style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Yulia Putintseva</td>

3 2  
 

<td align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;">  </td> <td style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  FRAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge FRA Caroline Garcia</td>

2 4    

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;">  </td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  TUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge TUN Ons Jabeur</td>

6 6    
 

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;">  </td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  TUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge TUN Ons Jabeur</td>

4 3  
 

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;">  </td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Yulia Putintseva</td>

6 6    

<td rowspan="2" align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;"> 5</td> <td rowspan="2" style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  PURborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PUR Mónica Puig</td>

2 4  
 

<td align=center bgcolor="#f2f2f2" style="border:1px solid #aaa;">  </td> <td style="border:1px solid #aaa;" bgcolor=#f9f9f9>  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Yulia Putintseva</td>

6 6    

Top Half

Section 1

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
1  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS D Gavrilova 6 6    
   USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA L Davis 3 1       1  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS D Gavrilova 6 2 6  
   MADborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge MAD Z Razafimahatratra 3 3     WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA C Price 2 6 1  
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA C Price 6 6         1  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS D Gavrilova 7 6    
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA J Pegula 5 7 2       13  CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN H Tang 5 2    
Q  UZBborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UZB N Abduraimova 7 66 6     Q  UZBborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UZB N Abduraimova 2 4  
   VENborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge VEN A Pérez 2 3     13  CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN H Tang 6 6    
13  CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN H Tang 6 6         1  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS D Gavrilova 6 6  
11  BELborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge BEL A-S Mestach 4 4         Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA R Anderson 4 4  
Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA R Anderson 6 6       Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA R Anderson 6 6    
   JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN M Kowase 4 4     WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA K McPhillips 3 0    
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA K McPhillips 6 6         Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA R Anderson 6 6  
Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA C van Nguyen 6 7         8  GBRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge GBR L Robson 3 2    
   CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE P Rohanová 1 61       Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA C van Nguyen 3 63  
   SVKborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge SVK AK Schmiedlová 2 1     8  GBRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge GBR L Robson 6 7    
8  GBRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge GBR L Robson 6 6    

Section 2

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
4  UKRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UKR E Svitolina 6 7    
   CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN K Paliivets 2 64       4  UKRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UKR E Svitolina 7 6    
   NORborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge NOR U Eikeri 5 0     WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA E Tsay 6 0    
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA E Tsay 7 6         4  UKRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UKR E Svitolina 4 0    
   CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN R Tian 6 5 6       15  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Stephens 6 6    
   RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS M Gasparyan 3 7 2        CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN R Tian 3 5  
   CROborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CRO S Njirić 1 3     15  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Stephens 6 7    
15  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Stephens 6 6         15  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Stephens 3 6 6
10  SVKborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge SVK J Čepelová 6 6         6  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Ka Plíšková 6 4 3
   BLRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge BLR I Kremen 4 2       10  SVKborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge SVK J Čepelová 4 6 2  
   USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA G Min 65 0        PARborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PAR V Cepede Royg 6 4 6  
   PARborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PAR V Cepede Royg 7 6            PARborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PAR V Cepede Royg 3 0  
Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA J Elbaba 3 62         6  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Ka Plíšková 6 6    
   JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN E Hozumi 6 7          JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN E Hozumi 0 3  
   SRBborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge SRB S Gavrilovška 4 1     6  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Ka Plíšková 6 6    
6  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Ka Plíšková 6 6    

Bottom Half

Section 3

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
7  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Kr Plíšková 7 6    
   UKRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UKR G Poznikhirenko 5 1       7  CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE Kr Plíšková 5 4    
   FRAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge FRA C Garcia 6 6        FRAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge FRA C Garcia 7 6    
   USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA M Turewicz 3 2            FRAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge FRA C Garcia 6 6    
Q  UZBborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UZB S Sharipova 0 1         WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Vickery 4 4    
Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA B Austin 6 6       Q  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA B Austin 6 3 2
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Vickery 6 6     WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA S Vickery 4 6 6  
12  CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN S Zheng 2 3            FRAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge FRA C Garcia 2 4  
LL  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA G Desimone 1 64            TUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge TUN O Jabeur 6 6  
   MNEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge MNE D Kovinić 6 7          MNEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge MNE D Kovinić 2 0    
   CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN E Bouchard 6 6        CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN E Bouchard 6 6    
   VENborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge VEN A Gamiz 2 3            CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN E Bouchard 6 3 3
   TUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge TUN O Jabeur 6 6            TUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge TUN O Jabeur 3 6 6  
Q  JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN R Ozaki 1 2          TUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge TUN O Jabeur 6 6  
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA N Gibbs 4 66     3  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS I Khromacheva 3 3    
3  RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS I Khromacheva 6 7    

Section 4

First Round   Second Round   Third Round   Quarterfinals
5  PURborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PUR M Puig 6 6    
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA M Keys 4 4       5  PURborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PUR M Puig 6 6    
   SVKborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge SVK C Škamlová 5 3        UKRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UKR A Vasylyeva 3 0    
   UKRborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UKR A Vasylyeva 7 6         5  PURborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PUR M Puig 7 6    
   CZEborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CZE D Allertová 4 67         9  CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN G Dabrowski 63 1    
   USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA K Hardebeck 6 7          USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA K Hardebeck 5 6 5
Q  JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN M Kato 0 2     9  CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN G Dabrowski 7 2 7  
9  CANborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CAN G Dabrowski 6 6         5  PURborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge PUR M Puig 2 4  
16  ESPborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge ESP M-T Torro-Flor 5 3            RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Y Putintseva 6 6  
   ROUborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge ROU C Dinu 7 6          ROUborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge ROU C Dinu 6 6    
   USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA E Goldfeld 7 2 1      JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN E Mutaguchi 1 1    
   JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN E Mutaguchi 5 6 6          ROUborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge ROU C Dinu 2 3  
WC  USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA V Duval 4 6 1          RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Y Putintseva 6 6    
   RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Y Putintseva 6 4 6        RUSborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge RUS Y Putintseva 7 6  
   CHNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge CHN Z Yang 6 3 2   2  HUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge HUN T Babos 5 3    
2  HUNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge HUN T Babos 4 6 6  

Qualifying draw

  1. UZBborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UZB Nigina Abduraimova
  2. USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Robin Anderson
  3. USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Brooke Austin
  4. USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Julia Elbaba
  5. JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN Miyu Kato
  6. JPNborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge JPN Risa Ozaki
  7. UZBborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge UZB Sabina Sharipova
  8. USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Chanelle Van Nguyen

The following player received the lucky loser spot:

  1. USAborder|20px|class=noviewer|baseline|Flagge USA Gabrielle Desimone

Other Websites